Ловеч Начало Област Ловеч Общество 

Директорът на ППМГ и учител по информатика посланици на Церн в Ловеч

Директорът на Профилираната природо-математическа гимназия  (ППМГ) – Ловеч, Венцеслав Георгиев и Цветомира Димитрова, учител по информатика и ИТ, станаха посланици на ЦЕРН сред своите ученици, колеги и приятели. Това се случи след участието им в обучение в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) в Женева, Швейцария, в периода 14 – 22 септември.

Двамата са били част от група от 30 преподаватели от цялата страна, класирани по НП „Квалификация на педагогическите специалисти“, Модул 3 „Международно сътрудничество в областта на квалификацията на педагогическите специалисти – обучения по международни споразумения за обучение на учители“. Програмата включвала лекции, посещения на място, изложби и практически семинари, които запознали с авангардната физика на елементарните частици.

Д-р Джеф Винер, ръководител на обучителните програми за преподаватели в ЦЕРН, приветствал българските учители. Лекциите представили водещи български учени, работещи в ЦЕРН – проф. д-р Роман Захариев, проф. Леандър Литов, инж. Георги Анчев, д-р Иван Глушков, д-р Антон Димитров, Ралица Манчева, инж. Зорница Захариева, инж. Жечка Тотева, инж. Мирослав Атанасов. Темите: Физиката на елементарните частици; Детекторите на елементарни частици – CMS, ATLAS, ALISЕ и LHCb; Комплексът ускорители на ЦЕРН и тяхното управление; Хигс бозонът и експериментални наблюдения; Медицинска физика; Тъмна материя – изследвания извън границите на Стандартния Модел; Фабрика за антиматерия и център за данни; Електроника за експериментите в ЦЕРН, и още други, включващи детайлно запознаване с най-големият комплекс от ускорители в света.

Основният проект е Големият адронен ускорител (LHC), протон-протонен колайдер с максимална проектна енергия 14 TeV, разчетен също за ускорение на тежки йони освен протони. Провежданите на него експерименти се състоят в анализ на продуктите, получени при сблъсък на ускорените частици. Четирите основни детектора на частици са разположени в четири подземни шахти. Това са огромни съоръжения и всеки от тях има свое име – например експеримент ATLAS и CMS са многоцелеви експерименти. Експериментът LHCb произвежда субатомни частици, наречени красиви кварки, каквито не се срещат естествено в природата, а детекторът за изучаване на физиката на тежките йони и кварк-глуонната плазма ALICE.

Участниците посетили LEIR – Пръстен за Йони с Ниски Енергии; LINAC 2 – Линеен Ускорител 2 и ISOLDE – установка за изучаване на ядрени изотопи. При посещението на CMS слезли на 87 метра под земята, за да разгледат установките в детайли.

Български учени били гидове и във Фабриката за антиматерия, където е необходимо частиците да се забавят, антипротонът привлича позитрон и това е началото на антиматерията.

Българите били специални гости на тържествата по случай 70 години от създаването на ЦЕРН, както и част от първите посетители на обновения Science Gateway – научен портал с действаща изложба с макети на детайли от LHC. В една от лабораториите направили Камера на Уилсън, с която наблюдавали елементарни частици от космически лъчения.

Учените в ЦЕРН продължават да търсят отговори на фундаментални въпроси, но откритията им вече 70 години се прилагат във всички области на науката, технологиите, медицината.

След нашето обучение там се надяваме да станем част от посланиците вдъхновяващи нашите ученици, които да бъдат следващото поколение физици, инженери, и IT специалисти, коментират участниците от Ловеч.

Избрани новини

Leave a Reply

Ловеч 24