Обществено обсъждане на Проект на размер на такса битови отпадъци през 2021 г. в Община Ловеч се проведе на 24 ноември вечерта в залата на Общинския съвет. Събитието бе водено от зам.- кмета Венцислав Христов, който запозна присъстващите с параметрите на документа. Присъстваха още зам.-кметът Даниел Колев, а зам.- кметът Цветан Георгиев се включи онлайн през платформата Zoom. В мотиви за определянето на новата такса за битови отпадъци се изтъква: „За постигане на по-голяма справедливост и поради факта, че данъчните оценки на имотите на физическите лица в 34-те населени места са силно занижени и разходите по план-сметката до сега се покриват солидарно от гражданите на град Ловеч, с цел намаляване на разликата между необходимите средства и действителния облог за дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на битовите отпадъци предлагам увеличение на промилите по съответните дейности.“ В предложението за решение до Общински съвет-Ловеч се определя размера на такса за битови отпадъци за 2021 год. в промили върху данъчна оценка (чл.20 и чл.21, ал.1 от ЗМДТ) за жилищни имоти, декларирани по чл.14 от ЗМДТ. Те са отразени в приложената таблица. Всички документи виж ТУК https://www.lovech.bg/bg/obyavi-i-saobshteniya/pokana-za-obshtestveno-obsazhdane-14 В хода на обсъждането общински съветници и граждани не присъстваха. Постъпило е едно становище от общинския съветник Мариан Василев.В него се предлага отмяна на чл.19 от Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Ловеч. Чл. 19. гласи (изм. с решение № 568/25.10.2017 г., в сила от 13.11.2017 г.) За имоти публична общинска и държавна собственост, представляващи детски ясли, детски градини, училища, читалища, детска кухня, специализирани институции за предоставяне на социални услуги и социални услуги предоставяни в общността, за които в срок от 1 до 30 ноември на предходната година е подадена декларация в Дирекция „Местни приходи” към Община Ловеч, че имотите се ползват по предназначението, се заплаща 25 % от определения годишен размер на таксата за битови отпадъци. Общинският съветник предлага и да се преобразява „Еко“ ЕАД, за да бъдат спестени средства от фонд работна заплата. Проектът за определяне размера на такса за битови отпадъци за 2021 година в Община Ловеч, ведно с мотивите, беше предварително публикуван на интернет страницата на Община Ловеч и бяха на разположение на заинтересованите лица в ЦУИГ на Община Ловеч, ул.”Търговска” №22.
Кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова на 24 ноември беше модератор в първата част на съвместното открито заседание на Постоянните комисии по европейските фондове и по земеделие, гори, селски и планински райони към НСОРБ. Заседанието се проведе онлайн през платформата Zoom и започна в 11.00 часа.
Както е известно, кметът Корнелия Маринова е председател на ПК по европейски фондове, национални и международни програми. В заседанието участва и Иван Иванов, директор дирекция „Централно координационно звено“ към Администрацията на Министерския съвет.
В началото Корнелия Маринова подчерта, че въпреки настоящата нелека ситуация, свързана с пандемията от коронавируса, и наред с напрегнатото ежедневие и многото задачи, колегите са отделили време за участие в заседанието.
„Вярвам, че заедно през настоящия ден, виртуално и конструктивно ще дискутираме подготовката ни за следващия програмен период 2021-2027, до началото на който остава около един месец. Естествено ще обсъдим и открити въпроси по управлението на еврофондовете от настоящия програмен период. Паралелно с това имаме за задача и да формираме експертна позиция по Плана за възстановяване и устойчивост на страната ни, в рамките на който в следващите шест години имаме да реализираме доста проекти и да усвоим солиден ресурс“ каза още кметът на Ловеч.
Първата точка от дневния ред разгледа Програмния период 2021-2027 в контекста на териториалните подходи за управление на средствата от Европейските фондове -ИТИ, ВОМР, Лидер и Фонда за справедлив преход. Дискусията бе с участието на Иван Иванов, директор дирекция „Централно координационно звено“, АМС.
След това бе разгледана ролята и функциите на Регионалните съвети за развитие (РСР) за реализацията на новите териториални подходи за управление на Европейските фондове. По темата говори Калин Каменов, кмет на община Враца, представител в РСР на СЗР, член на УС на НСОРБ.
В следобедния панел Корнелия Маринова се включи по темата „Добри практики за междуобщински сътрудничества в подкрепа изпълнението на новите териториални подходи за управление на Европейските фондове“. Нейната презентация бе озаглавена „Местното икономическо развитие в новия програмен период: Координация на Плана за интегрирано развитие на общината и Интегрираната териториална стратегия за развитие – подходът на община Ловеч“.
Дневният ред включваше още участието на Стефан Радев, кмет на община Сливен, Венцислав Димитров, изпълнителен директор на МИГ Сливница- Драгоман, Александър Хинов от екипа на Световната банка, подкрепящ МРРБ, и Веселка Иванова, секретар на ПК по европейски фондове, национални и международни програми. Модератор бе Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ.