Община Троян отчита стратегия за развитие на образованието за 2014-2020 година
На заседанието на Общинския съвет през месец май Община Троян отчете изпълнението на Стратегията за развитие на образованието за периода 2014-2020 година.
Стратегия за развитие на образователната система в община Троян за периода 2014-2020 г. е дългосрочен документ, в който са определени визията и приоритетите за изпълнение на общинската политика в сферата на образованието до 2020 г. Тя е приета с Решение № 660/ 2014 г. на Общински съвет – Троян и е реализирана чрез мерки и дейности, разработени в три Програми за изпълнение на Стратегията, разделени на три етапа:
- І етап обхваща периода 2014–2016 година и е приет заедно с приемането на Стратегията с Решение № 422/ 27.04.2017/ Протокол № 20 на ОбС- Троян/.
- ІІ етап обхваща периода 2017–2018 година. Изпълнението му е представено пред Общински съвет с Отчет за изпълнение на Програма към стратегията за развитие на образователната система в община Троян за периода 2017-2018 г. и е прието с Решение № 914/ 28.03.2019 г./ протокол № 41 на ОбС- Троян/.
- ІIІ етап обхваща периода 2019–2020 година и във връзка с приключване както на III етап, така и на програмния период в общински съвет Троян е внесен за обсъждане и гласуване в Общински съвет – Троян и приет с Решение № 391/27.05.2021 г. Отчет за изпълнение на Стратегия за развитие на образователната система в община Троян (2014- 2020 г.).
Отчетът представлява цялостен анализ на развитието на образователната система в община Троян. Общината отчита устойчивост в развитието на образованието и оптимална мрежа от образователни институции.
Според отчета важно постижение в дейността през периода е отлично
поддържаната и модернизирана материална база и инфраструктура;
Максимален е обхватът на деца и ученици. Интересен факт е, че в последните две години броят на записаните в първи клас деца е по-голям от родените по настоящ адрес в общината. Устойчиво намалява броят на децата преждевременно напуснали училище, като за учебната 2019-2020 г. отпадналите деца са 5, което е под 1% от учениците.
Осигурено е здравословно хранене на децата на възраст от 0 до 7 години. Обединеното хранене е ефективен модел, който ще бъде приложен и в училищата.
Организирано е целодневно обучение за учениците от I до VII клас с осигурени квалифицирани педагогически специалисти, транспорт и хранене за децата.
Утвърдени са иновативни, средищни и защитени училища и детски градини. Професионалното образование и обучение все повече е ориентирано към нуждите на бизнеса.
Балансирано е разпределението и разходване на финансовите ресурси на база делегирани бюджети.
Община Троян осигурява ежегодно дофинансиране от общинския бюджет на маломерни и слети паралелки, превоз на ученици, столово хранене, плувен басейн, „Училище сред природата“ и финансово подпомагане на деца с изявени дарби и на абитуриенти – сираци, полусираци и в тежко материално положение.
Основните изводи и препоръки в отчета, насочени към предстоящия нов стратегически документ, касаещ развитието на образованието за период 2021-2030 г. са насочени към повишаване качеството на образователно-възпитателния процес, чрез активно използване на информационно-комуникационните технологии. Предвижда се въвеждане на нови и разширяване на съществуващите иновативни методи на преподаване, създаване на добра работна среда за мотивиране, привличане и задържане на млади педагогически специалисти в системата на образованието. Община Троян ще работи за поддържане на образователната структура в съответствие с потребностите и разпоредбите на Закона за предучилищното и училищното образование.
Към предизвикателствата е отнесено и повишаване на ефективността при управлението на публичните разходите за образование.
Ще се работи още за:
– Осигуряване на позитивна подкрепяща среда в училища и детски градини (обезопасяване на прилежащите зони; изграждане на осветителни системи в дворните пространства; подобряване на условията за работа и др.).
– Непрекъснато поддържане и обновяване на материалната база.
-Подобряване на механизма на сътрудничество и споделяне на отговорности между образователните институции, родителите, бизнеса и местна власт.
– Разширяване на дейностите за подкрепа за пълноценно личностно развитие на младите хора (приобщаващо образование; превантивна, диагностична, рехабилитационна, корекционна и ресоциализираща работа с деца и ученици; развитие на интересите и способностите; кариерно ориентиране и консултиране; подобряване на детското здраве и социално включване на децата; обществена ангажираност и участие на младите хора; повишаване отговорността на родителите).
Предизвикателства пред образователната система през новия период са свързани основно с овладяване на процесите на демографска криза.
Като риск пред по-нататъшното функциониране на образователната система се определят:
-Осигуряване на млади квалифицирани педагогически кадри за обезпечаване на учебния процес.
– Отчитане на необходимостта от дофинансиране на издръжката на потенциално увеличаващите се маломерни и слети групи/паралелки.
-Осъществяването на ценностите и на организацията на приобщаващото образование, изискващи просветеност и активност на родителската общност, чувствителност на обществото към проблемите на децата и учениците, разбиране за отговорностите на всички и за необходимостта от толерантност и търпимост.
– Задържане на учениците от етническите и уязвимите групи в училищната общност и постигане на добри образователни резултати.
Предстои публично обсъждане с представители на образователните институции на проекта на новия програмен документ Стратегическа рамка за развитие на образованието на Община Троян за програмния период 2021-2030 год., приоритетите, към които ще бъдат ориентирани нашите мерки и дейности, както и основните акценти в Плана за изпълнение на Стратегическа рамка за развитие на образованието на Община Троян (2021-2024 г.) на 10.06.2021 г. от 17.30 часа.
Очакваме техните мнения и предложения, с които ще включим по целесъобразност в проектите на документите преди да бъдат внесени за обсъждане и гласуване на предстоящата сесия на общински съвет.